BalBo deBra

BalBo deBra

piatok 31. januára 2014

Trochu kenského tepla do slovenskej zimy

Do východoafrických krajín sa za rôznymi typmi dobrodružstva vydáva čoraz viac ľudí zo Slovenska. V Keni je mesiac január a február najteplejší - teda vcelku vhodný pre vy-cestovanie. Ako asi vyzerá život ľudí v Keni - čím sa domáce obyvateľstvo zaoberá vo dne a v noci, v období sucha i dažďov, bez vody či elektriny? Podľa toho, za akým účelom sa do danej krajiny vyberiete, bude sa pravdepodobne líšiť i vaše zhodnotenie a prehodnocovanie dennodenných situácií - napríklad na pobreží tejto krajiny, v turistickom raji.
V roku 2013 som v okolí chaotického prístavného mesta Mombasa pôsobila i ja - no treba dodať, že nie ako klasická cestovateľka, turistka s foťákom na krku, ale ako rozvojová terénna pracovníčka, koordinujúca anti-malnutričný program v regióne Kwale. Keďže som dennodenne pracovala s lokálnou komunitou prevažne moslimského vierovyznania, musela som tomu prispôsobiť aj spôsob svojho odievania, kladenia otázok, verbálnej či neverbálnej komunikácie. Keď som mala cez víkend čas, mohla som odhaliť ramená a kolená, a zaplávať si v Indickom oceáne. Cez pracovný týždeň však bolo všetko iné.
Na Diani pláži nemožno tráviť celé hodiny, ale len minúty. Nie pre ostré slnko, skôr pre návrhy otravných beach-boys.


Ak sa o Keňu zaujímate, pravdepodobne sa vám v hlave objavia aj takéto otázky... Ako asi vyzerá starostlivosť o deti, mladých aj tých najstarších v tejto ľudnatej republike, v ktorej je polovica populácie stále pod hranicou extrémnej chudoby? Ako sa chce bývalá britská kolónia s nižšími príjmami do roku 2030 ekonomicky vyrovnať ázijským tigrom?
Ja som denne riešila tento typ otázok: Ako Keňu možno precítiť, pochopiť a adekvátne mediálne zobraziť? Ako možno zabojovať s kultúrnymi stereotypmi a zažitými mýtmi? Ako sa človek do Kene dokáže bezhlavo zamilovať a prečo z toho vie časom vytriezvieť?
Práca v modelovej záhrade pri nutričnom centre v Mkongani. V 40-stupňových teplotách to občas bola vcelku výzva.

To všetko i viac objasníme spolu s Palom Markovičom (fotografom a rozvojovým dobrovoľníkom) už 9. februára na podujatí Z Horárne do sveta v bratislavskom Horskom parku. Prezentácia nesie viaczmyselný názov: "Keňu nemožno neľúbiť (hoci to má jeden háčik!)". Prídite! Prinesieme vám do vašich domovov trochu kenského tepla i myšlienok na premýšľanie...

Text: Boba Baluchová (@bobinkha), Foto: Palo Markovič (@palomarkovic)


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára