BalBo deBra

BalBo deBra

štvrtok 1. júna 2017

Byť pri zrode hudobnej hviezdy u niekoho v obývačke


Ako by ste s kamošmi reagovali na neslaný-nemastný koncert, ktorí ste práve navštívili? Zanadávali by ste si pri drinku, alebo vytvorili vlastnú verziu komorných eventov priamo vo svojej obývačke? Ak sa vám viac pozdáva tá druhá možnosť, pravdepodobne ste už fanúšikom či fanúšičkou „Sofar Sounds“.


„Sofar Sounds“ ako intímna podoba troj-gigov sa stihla úspešne rozrásť do tristosedemdesiatich miest po celom svete. Na tento typ hudobného eventu sa môžete prihlásiť raz do mesiaca ako návštevník či návštevníčka, ale aj ako majiteľ či majiteľka bytu, domu či iného zaujímavého miesta, kde by ste radi koncertný večer zorganizovali. Poprípade to môžete skúsiť ako potenciálny hudobný hosť, člen či členka skupiny. Všetko funguje na dobrovoľnej báze, spontánne, no spoľahlivo.


Bratislavská verzia sa od tej aucklandskej (18 000 km vzdialenej) líši v dvoch veciach – podujatia sa konajú častejšie vo verejných priestoroch, ako v izbách bytov či rodinných domov, a vystupujú na nich aj veľké mená domácej hudobnej scény. Aucklandský „sofar“ ponúka veľké mená len vtedy, ak ide o nejakú globálnu kampaň (ako v prípade spolupráce s Amnesty international). Organizátorke týchto podujatí sa zároveň v novozélandskej metropole darí namotať mladých majiteľov a majiteľky rodinných domov, aby u seba na pár hodín „ubytovali“ od tridsať do sedemdesiat cudzích ľudí v snahe – vychutnať si trojkoncert vychádzajúcich hviezd Kiwi music.


Viaceré mená (Tali, Being, Barker music atď.), ktoré som vďaka „Sofar Sounds Auckland“ spoznala pred rokom, sa už dnes bežne hrávajú v lokálnych rádiách. Majú vydané EPčka, ktorých vydanie podporila z verejných zdrojov aj oficiálna nadácia NZ On Air. Čo viac si môžu všetky zainteresované strany priať – ako byť skrátka pri zrode hudobnej hviezdy a užiť si jej koncert v intímnej atmosfére medzi prvými?


Text: Boba Markovič Baluchová, Foto: Palo Markovič, Steve Bone / #soFarAkl

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára