BalBo deBra

BalBo deBra

štvrtok 23. mája 2013

Kráľovná magnetických pásov (Tribute to TLIS)

Zamilovať sa dá nielen do človeka, ale i do hudby, do divadla, a aj do éteru. A to sa presne stalo mne, keď som v roku 1999 (trošku z trucu) šla na konkurz do internetového rádia TLIS v Mlynskej doline. Zotrvala som tam ako moderátorka a hudobná redaktorka zhruba dvanásť rokov a nevedela sa svojej záľuby, závislosti, či skôr diagnózy (ako to TLISu-znalí ľudia zvyknú označovať) vzdať. Myslela som si, že to bezo mňa nebude fungovať, že toho ešte toľko musím povedať nahlas niekomu ďalšiemu... Až zahraničný pobyt ma z tejto predstavy našťastie vyliečil.
TLIS ľudí vychováva, kastuje, spája i rozdeľuje. Objavila som tam toľko hudobných i literárnych géniov na meter štvorcový, ako nikde inde. Nehrávali sme z platní, CDčiek alebo mp3, ale z veľkých štúdiových magnetických pásov! Keď sa vám niektorý z nich v rukách rozpadol - na pár hodín ste mali o zábavu (skúšku trpezlivosti, zmotávanie pásu) postarané. Veľa kamarátstiev tam vzniklo, veľa sa na ješitnosti, láske, nenávisti, závisti rozbilo. Ale tak to asi chodí v každom kolektíve, kde ľudia spolu fungujú za dňa i v noci. Týždenne sme vyprodukovali desiatky pôvodných relácií, maločo z toho sa však archivovalo. Niekoľko hudobných profilov, zdigitalizovaných zo štúdiových pásov do mp3 podoby, si možno prepočuť na mixcloude.
Tento kolektív bol veľmi špeciálny. Pohybovalo sa v ňom v čase, keď som tam ako hudobná redaktorka začínala, maximálne päť dievčat v skupine asi tridsiatich mladých mužov. Živná pôda pre mladícke radosti a pochabosti... Asi pätine som pomotala hlavy (fandím si, samozrejme), jeden vzťah mi TLIS vzal, niekoľko silných väzieb mi ale aj dal (za čo som a budem vždy vďačná). S mnohými odchovanými TLISákmi (áno, zväčša mužmi) sa stretávam dodnes: v iných rádiách, na koncertoch a festivaloch. S jedným z nich asi desať rokov zdieľam spoločnú domácnosť. Niet sa teda na čo sťažovať...


Ale radšej k veci! Fotografia 'Kráľovná magnetických pásov / The Queen of Magnetic Tapes' od Pala Markoviča je výnimočná z mnohých dôvodov. Po prvé: nebola vôbec plánovaná, vznikla v priebehu niekoľkých sekúnd (v hudobnej pauze medzi dvoma vstupmi rozhovoru, ktorý som viedla) v miestnosti hudobného archívu rádia TLIS. Po druhé: ten rozhovor som v apríli 2007 viedla s talentovanou Bety K. Majerníkovou, mojou rovesníčkou (o súčasnej slovenskej hudbe, výtvarnom šperku a domácom dizajne), ktorá dnes už nie je medzi nami. Po tretie: fotka je fotená na zvitkový film vyše 50-ročným analogovým foťákom (Leica camera). A po štvrté: ten archív stoviek starých pásov dnes už v TLISe nie je. Takže som to všetko vlastne vychytala. Bola to výnimočná chvíľa, a myslím, že tú mag[net]ickosť okamihu tam cítiť. Vďaka za ňu.


Text: Boba Baluchová, Foto: Palo Markovič

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára